تجهيزات آتليه عکاسي و تهيه لوازم مورد نياز پس از انتخاب مکان مناسب براي راه اندازي آتليه عکاسي، مهمترين قسمت شروع عکاسي شما در مقياس تجاري مي باشد.


اگر در نظر داشته باشيد يک آتليه کودک راه اندازي کنيد و يا يک آتليه بارداري و يا حتي آموزشگاه عکاسي يا تلفيقي از همه اين موارد، بايد تجهيزات آتليه عکاسي لازم را براي شروع کار خود تهيه کنيد. اين راهنما يک ليست جامع از لوازم مورد نيازبراي آتليه عکاسي محسوب مي شود.


تجهيزات آتليه عکاسي


 


 انواع تجهيزات آتليه عکاسي


1- دوربين


دوربين هسته اصلي لوازم آتليه عکاسي است. در حال حاضر، يکي از داغترين بحث ها در دنياي عکاسي حول محور انتخاب دو نوع دوربين است؛ دوربين هاي بدون آينه و دوربين هاي DSLR.


براي يک عکاس با توجه به بودجه اي که دارد در ابتداي راه، دوربين هاي بدون آينه توصيه مي شود، البته خريد يک دوربين DSLR دست دوم نيز ايده خوبي مي تواند باشد. البته نسل جديد دوربين هاي بدون آينه نيز از لحاظ کيفي و قيمت چيزي کمتر از دوربين هاي DSLR ندارد.


از بين تمام دوربين هاي DSLR موجود در بازار، پيشنهاد ما اين است که  دوربين Nikon D7000، را خريداري کنيد. اگرچه سنسور اين دوربين مشابه برخي از دوربين هاي ارزان تر است، اما ويژگي هاي بيشتري را به شما ارائه مي دهد.


تجهيزات آتليه عکاسي


 


2- لنزها


لنزها نقش بسيار مهمي در عکاسي ايفا مي کنند. وظيفه اصلي لنز دوربين، ايجاد تصوير است. تمام دوربين ها داراي لنزهايي مي باشند که از چند عدسي تشکيل شده‌ است. هر کدام از اين بخش ها به ارسال پرتوهاي نور و بازسازي تصوير در حسگر دوربين کمک مي‌کنند. لنزها يکي از لوازم مهم آتليه عکاسي هستند.


اگر نوع خاصي از عکاسي مانند عکاسي حيات وحش (که در آن فواصل بسيار دور هستند و نياز به لنزهاي خاص است) را تمرين مي کنيد، مي توانيد لنزهاي با کيفيت تري را انتخاب کنيد. با اين حال براي يک عکاس مبتدي، لنزهاي معمولي و رايج در بازار کفايت مي کند.


لنز دوربين عکاسي


 


3- سه پايه


غالبا سه پايه در عکاسي ناديده گرفته و کم ارزش تلقي مي شود. يک سه پايه تقريبا به همان اندازه که مهم است به چشم هم نمي آيد. سه پايه يکي از وسايل مورد نياز براي عکاسي است که بايد به اندازه دوربين و لنزها در انتخاب آن دقت شود.


سه پايه به منظور ايمن و محکم نگه داشتن دوربين طراحي شده است. اکثر سه پايه ها داراي يک قطب مرکزي و پاهاي قابل تنظيم در ارتفاع هستند. سه پايه يکي از بزرگترين اختراعات در عکاسي است و براي جلوگيري از حرکت و لرزش دوربين از آن استفاده مي شود.


هدف اصلي استفاده از سه پايه اين است که عکاسان بتوانند با استفاده از آن در يک دوره زماني طولاني و بدون خستگي و دردسر به عکاسي بپردازند.


لوازم آتليه عکاسي


4- مانيتور


اگر به تازگي عکاسي را آغاز کرديد و آتليه اي را راه انداري نموده ايد، احتمالا مانيتور فعلي شما به اندازه کافي براي کارهاي ويرايش تصاوير، مناسب نيست. به طور خاص، رنگ هاي روي صفحه نمايش شما تقريبا اشتباه خواهند بود و چيزي را که مشاهده مي کنيد استاندارد نيست. اما چگونه مي توانيد تفاوت بين يک مانيتور خوب براي ويرايش عکس با يک مانيتور نامناسب را پيدا کنيد؟ در واقع همه اين تفاوت در دقت رنگ ها و پيکسل هاي مانيتور خلاصه مي شود.


بدين ترتيب است که صفحه نمايش شما به خوبي مي تواند رنگ هاي واقعي تصاوير را نشان دهد. يک راه براي اطمينان از ديدن دقيق رنگ ها، استفاده از يک ابزار کاليبراسيون مانيتور است، اما اگر مانيتور شما يک مانيتور مناسب براي ويرايش عکس باشد به شما کمک مي کند تا تصاوير را با رنگ هاي واقعي آن مشاهده کنيد. پس از انتخاب مانيتوربه ياد داشته باشيد که مانيتور را در فاصله و ارتفاع مناسب از موقعيت نشستن خود تنظيم کنيد.


بهترين مانيتورها براي ويرايش عکس عبارتند از:


1- BenQ SW2700PT


2- ASUS ProArt PA329Q


3- Eizo ColorEdge CG319X


4- Dell UltraSharp U2518D


5- Viewsonic VP3881


تجهيزات آتليه عکاسي


 


5- تجهيزات نورپردازي


يکي از تجهيزات آتليه عکاسي که وجود آن بسيار حياتي است، تجهيزات نورپردازي مي باشد. نورپردازي عامل اصلي ثبت يک تصوير با کيفيت است. نورپردازي نه تنها روشنايي و کيفيت عکس را تعيين مي کند، بلکه به تصاوير روح مي بخشد. براي بهبود عکاسي  خود، بايد از انواع تجهيزات نورپردازيبراي کمک به فرآيند عکاسي خود استفاده کنيد.


  3 ابزار مهم براي نورپردازي وجود دارد:  • چراغ هاي ثابت که بايد در تمام مدت روشن باشند و به شما اجازه مي دهند فورا اثر نور را روي سوژه مشاهده کنيد.

  • فلاش هاي سنگين و پر قدرت که بايد به طور دائم به ديواره آتليه شما وصل باشند و مي توانند تاثير زيادي در بهبود کيفيت عکس هاي شما داشته باشند.

  • يک عدد تريگر جهت کنترل همزماني فلاش ها.


شما همچنين براي کنترل اثرات نور، به اصلاح کننده هاي نور نياز داريد. دو اصلاح کننده وجود دارد که مي توانيد در رابطه با روشنايي از آنها استفاده کنيد. يک چتر بازتاب کننده نقره اي بهترين کارايي را دارد، آنها براي گسترش نور در يک منطقه يا محيط بزرگ در نظر گرفته شده اند. سافت باکس نيز يک ابزار اصلاح کننده نور است که منبع نور را از جهات مختلف احاطه مي کند و نور را به بيرون منتشر مي کند. سافت باکس، نور را به صورت نرم و ملايم منتشر مي کند و اگر به درستي از آن استفاده شود، سايه هاي خشن و تيز را کاهش مي دهد.


نورپردازي در عکاسي


 


6- ها


هاي لنز دوربين مي توانند در عکاسي ديجيتال براي اهداف مختلفي مورد استفاده قرار بگيرند. آنها مي توانند رنگ ها را تقويت کرده و بازتاب ها را کاهش دهند و از لنزها محافظت کنند. ها به طور گسترده در عکاسي و سينما استفاده مي شوند. به عنوان مثال، عکاسان منظره به شدت به هاي مختلف متکي هستند، در حالي که عکاسان خياباني و پرتره به ندرت از آنها استفاده مي کنند.بسياري از عکاسان تصور مي کنند که برخي از ابزارهاي ويرايش تصوير نظير Lightroom و Photoshop مي توانند رفتار ها را شبيه سازي کنند و باعث شوند ها در عصر ديجيتال نابود شوند. اما در حقيقت بعضي از ها هرگز نمي توانند در نرم افزار شبيه سازي شوند و بعضي از آنها در دستيابي به نتايج بهتر حتي در مرحله پس از پردازش تصوير نيز کمک مي کنند. ها يکي از مهترين تجهيزات آتليه عکاسي هستند.


 دوربين


 


7- تجهيزات اضافي
  •  کيف پول هاي کارت حافظه
کيف پول کارت حافظه يک ابزار کاملا ضروري براي هر عکاس است. کارت هاي حافظه، کوچک و ظريف هستند امکان آسيب ديدن آنها زياد است، اين کيف پول ها معمولا 8 تا 10کارت SD را در حفظه هاي روشن همراه با چند کارت ويزيت در قسمت پشتي نگه مي دارد.


کيف پول کارت حافظه


 
  • کيت پاک کننده لنز
بسياري از افراد مبتدي در آغاز شروع عکاسي خود توجه چنداني به تميز بودن لنزها نمي کنند و با لنزهايي که کثيف بوده و گرد و غبار روي آنها نشسته و و لکه دار  هستند، اقدام به عکاسي مي کنند، که نتيجه آن تصاويري تار و کدر و بي کيفيت است. البته، اندکي از گرد و غبار هيچ آسيبي به لنز و عکس شما نمي زند و حتي در يک تصوير قابل مشاهده نخواهد بود.


در واقع درون هر لنز، ذره هاي کوچکي از گرد و غبار وجود دارد که تميز کردن آنها بدون جدا کردن لنز غيرممکن است و البته و هيچ تاثيري در وضوح عکس ندارند. اما قسمت بيروني لنز را هفته اي يک بار با يک پارچه نازک و محلول پاک کننده لنز تميز کنيد. اين کار در بهبود کيفيت تصاوير شما موثر خواهد بود. کيت پاک کننده لنز يکي از اامات در تجهيزات آتليه عکاسي است.


پاک کننده لنز دوربين


 
  • کيف دوربين
يک کيف دوربين خوب براي هر عکاسي يک ضرورت است. کيف دوربين به شدت مورد استفاده قرار مي گيرد. کيف هاي دوربين در انواع مختلف و اندازه ها و مدل هاي مختلف در بازار يافت مي شوند. اين بدان معني است که شما به راحتي مي توانيد چيزي را که دوست داريد پيدا کنيد و از حمل روزانه آن لذت ببريد. بيشتر کيف هاي دوربين در قسمت بيروني ضد آب هستند، بنابراين حتي وقتي در يک روز باراني کار مي کنيد، وسايل شما آسيب نمي بينند.  قسمت بيروني به دليل جنسي که دارد معمولا به سرعت خشک مي شود و رطوبت را دفع مي کنند بنابراين هيچ تاثيري روي تجهيزات داخل کيف نمي گذارد.


کيف دوربين


 
  • هارد ديسک اکسترنال
شما به عنوان يک عکاس، براي ثبت بهترين تصاوير،  بسيار سخت تلاش مي کنيد. شما ممکن است در طول سفر، هزاران تصوير را ثبت کرده باشيد. يا ممکن است مرتبا براي مشتريان خود عکس هاي پرتره، کودک يا بارداري بگيريد، تهيه نسخه پشتيبان از تصاوير براي جلوگيري از، از دست دادن غيرمنتظره آنها بسيار مهم است. لپ تاپ ها و رايانه ها غير قابل تخريب نيستند و در نهايت  ممکن است خود را درشرايطي پيدا کنيد که هارد ديسک شما خراب شود و فايل هاي تصاوير شما را نيز خراب کند. اما پشتيبان گيري از کار، به شما آرامش مي بخشد و اطمينان حاصل مي کنيد که تصاوير شما در امان خواهند بود. براي اين منظور شما به يک هارد ديسک اکسترنال نياز داريد. يک هارد ديسک اکسترنال از مهمترين تجهيزات آتليه عکاسي به شمار مي آيد.


هارد ديسک اکسترنال


 


 


8- نرم افزار ويرايش تصوير


رقابت زيادي بين نرم افزارهايي که تصاوير را ويرايش مي کنند وجود دارد، که البته دو گزينه محبوب لايت روم و فتوشاپ موفق شده اند ساير رقبا را کنار بزنند. اين دو برنامه که تقريبا مشابه هستند، به شما اين امکان را مي دهند که عکس هاي خود را سازماندهي و ويرايش کنيد. شما بايد يک سيستم لپ تاپ يا دسکتاپ داشته باشيد که روي آن يکي از دو نرم افزار بالا يا هردو نصب باشد، چرا که براي آماده سازي عکس ها و ويرايش و روتوش تصاوير، شديدا به تسلط بر اين نرم افزارها نياز داريد.


فتوشاپ و لايت روم


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

news around world سايت تفريحي Jeff وبلاگ شرکت طرحي سايت webappland هداياي تبليغاتي Jeff Chad Jennifer اقامت اوکراين Wendy